GOOD DESIGN AWARD

Outline of Good Design Award winners

2013|Judges

Chairman

Naoto Fukasawa
Product Designer

Vice Chairman

Taku Satoh
Graphic Designer

Members

Special screening unit: Looks over all the entries across the category from "interaction" and "machinery" standpoints.
Eiji Hato
Transportation Engineer
Akiyo Kobayashi
Design Theory
Noboru Konno
Design Management
Katsuhiko Kushi
Product Designer
Tatsuya Matsui
Robot Designer
Kazufumi Nagai
Art Director
Yugo Nakamura
Interface Designer
Jun Rekimoto
Human-Computer Interaction Researcher
Kinya Tagawa
Design Engineer
Masaki Yokokawa
Creative Director
Junichi Yoshida
Professor for Marketing in Lifestyle Research
Unit 01: Life domain/ Design for persons

Personal belongings, child care and nursing care goods, etc.

Naoko Hirota  Unit Chief
Product Designer
Aoshi Kudo
Designer/ Creative Director
Makoto Saito
Artist
Reiko Sudo
Textile Designer
Unit 02: Life domain/ Design for life (1)

Sundries, household goods and packaging, etc.

Minako Ikeda  Unit Chief
Editor
Tomoharu Matsuda
Planner
Hitomi Sago
Graphic Designer
Hideo Yamamoto
Product Designer
Apex Lin, Pang-soong
Graphic Designer (Taiwan)
Unit 03: Life domain/ Design for life (2)

Household electric appliances, etc.

Shigenori Asakura Unit Chief
Industrial Designer
Yoko Kawashima
Marketing Manager
Kei Matsushita
Art Director
Sousuke Nakabo
Product Designer
Hiroaki Watanabe
Industrial Designer
Do-sung Chung
Industrial Designer (Korea)
Unit 04: Life domain/ Design for communication equipment

Communication devices/ equipment for individuals or home

Mamoru Kano  Unit Chief
Art Director
Katsuhiko Kushi
Product Designer
Tatsuya Matsui
Robot Designer
Mitsuhiro Miyazaki
Art Director
Chiaki Murata
Product Designer
Manabu Tago
Art Director/ Designer
Makoto Watanabe
Industrial Designer
Wenlong Chen
Product Designer (Taiwan)
Unit 05: Life domain/ Design for residences (1)

Furniture, interior goods and house fixtures, etc.

Noriko Hashida  Unit Chief
Product Designer
Shigeki Hattori
Designer/ Creative Director
Hisae Igarashi
Interior Designer
Ryutaro Yoshida
Furniture Producer
Unit 06: Life domain/ Design for residences (2)

Housing and interior space, etc.

Nobuaki Furuya  Unit Chief
Architect
Kazuhiko Namba
Architect
Satoko Shinohara
Architect
Yui Tezuka
Architect
Unit 07: Life, industry and public domain

Design for transportation equipment

Kenya Hara  Unit Chief
Designer
Eiji Hato
Transportation Engineer
Masayuki Moriguchi
Mobility Journalist
Kozo Yamada
Design Director
Unit 08: Industry and pubilc domain/ Design for development and manufacture equipment/ facilities

Materials, equipment/ facilities for manufacture, development, production, research, education and medical, etc.

Takashi Ashitomi  Unit Chief
Product Designer
Tamotsu Murakami
Design Engineering Researcher
Takashi Shigeno
Product Designer
Maholo Uchida
Curator
Unit 09: Industry and public domain/ Design for office and public equipment/ facilities

Office supplies, equipment and facilities for distribution, sales and public, etc.

Akiyo Kobayashi  Unit Chief
Design Theory
Chiho Sasaki
Experience Designer
Fumie Shibata
Designer
Tatsuya Wada
Product Designer
Unit 10: Industry and public domain/ Design for architecture and facilities

Space, architecture, facility for industry and public

Manabu Chiba  Unit Chief
Architect
Kumiko Inui
Architect
Akiko Takahashi
Architect
Koichi Yasuda
Architect

*The first screening will be implemented by the combination jury team of unit 10 and 14.

Unit 11: Life domain/ Design for communication and machinery

Media, application, interaction design, service, system, community development and social contribution activities

Koichiro Eto  Unit Chief
Media Artist / Researcher
Kazuki Hidaka
Strategy consultant for design and intellectual property rights
Yugo Nakamura
Interface Designer
Jun Rekimoto
Human-Computer Interaction Researcher
Jung sik Yun
Product Designer

*The first screening will be implemented by the combination jury team of unit 11,12 and 13.

Unit 12: Industry domain/ Design for communication and machinery

Media, application, interaction design, service, system, business innovation, business model, business management, CSR activities

Noboru Konno  Unit Chief
Design Management
Akihiro Kubota
Designer/ Artist
Kazufumi Nagai
Art Director
Kinya Tagawa
Design Engineer

*The first screening will be implemented by the combination jury team of unit 11,12 and 13.

Unit 13: Public domain/ Design for communication and machinery

Media, application, interaction design, service, system, social/ international contribution activities

Chiaki Hayashi  Unit Chief
Project Manager
Akio Ikemura
Design Planner
Hide Nakaya
Art Director
Junichi Yoshida
Professor for Marketing in Lifestyle Research

*The first screening will be implemented by the combination jury team of unit 11,12 and 13.

Unit 14: Public domain/ Design for urban/ regional community development

Urban development, regional community development, social infrastructure/ platform

Masaaki Hiromura Unit Chief
Art Director
Katsushi Nagumo
Designer
Masaki Yokokawa
Creative Director
Tony K. M. Chang
Interior Designer

*The first screening will be implemented by the combination jury team of unit 10 and 14.

2nd screening unit

Korean unit
Makoto Watanabe Unit Chief
Industrial Designer
Do-sung Chung
Industrial Designer (Korea)
Jung sik Yun
Product Designer
Katsuhiko Kushi
Product Designer
Takashi Ashitomi
Product Designer
Taiwan unit
Hiroaki Watanabe  Unit Chief
Industrial Designer
Apex Lin, Pang-soong
Graphic Designer
Manabu Tago
Art Director/ Designer
Tony K. M. Chang
Interior Designer
Wenlong Chen
Product Designer (Taiwan)
Hong Kong unit
Chiaki Murata  Unit Chief
Product Designer
Chi-Wing Lee
Product Designer
Rocco YIM
Architect
Sousuke Nakabo
Product Designer
Thai unit via Design Excellence Award, Thailand
Hisae Igarashi  Unit Chief
Interior Designer
Kei Matsushita
Art Director
Niigata screening unit by the request from applicants
Hideo Yamamoto  Unit Chief
Product Designer
Naoko Hirota
Product Designer

Guest jury

Guest jury by design award collaboration
Mr.PHONGSATHORN LA IAD ON
Industrial designer, Thailand
Ms.SIRIWAN TEMPATI
Editor Thailand
Mr.Pradyumna Vyas
Director, National Institute of Design
Hrridaysh Deshpande
Director, DYPDC
Guest jury from previous Gold and Grand Award winners
Keiichiro Egami
Brother Industries Ltd.
Fritz Frenkler
f/p design gmbh
Sei Haganuma
Haryu wood studio
Yoshikazu Kigoshi
Honda Motor Co., Ltd.
Ah-young Kim
Samsung Electronics Co.,Ltd Design Identity Group Senior Designer
Yuichiro Kobayashi
Shoshin Co.. Ltd.
Howard Lichter
Nike Inc. Creative Outreach Global Director
Hiroshi Miyazaki
Plants Associates Inc.
Hiroki Mori
Toyota L&F company
Keitaro Sakamoto
Morisawa Inc.
Masashi Sokabe
Professor, Kanagawa University
Masakazu Sato
NHK Educational
Pagetop